YANGIN KAPISI

Yangın kapıları olası acil durumlarda kaçış koridorları üzerinde yer alacak ve ham maddesi yangına uzun süre dayanabilir bir şekilde olacaktır. Ayrıca insanları yangın anında oluşabilecek zehirli gazlardan koruyabilecek nitelikte olmazsa yangın kapılarının bir diğer özelliğidir. İnsanların yangın alanına hızlı bir şekilde terk etmesi için yangın kapılarına herhangi bir kilit konulmayacaktır. Yaşlıların veya çocukların yangın alanını güvenli bir şekilde terk etmeleri adına onların kullanımına uygun bir şekilde yangın kapısı üretimi olacaktır. Zihinsel özürlü insanların kullanımına uygun yangın kapıları da kolay açılabilir ve kolay kullanılabilir düzeyde olmalıdır. Ayrıca yangın kapısı yönünü belirten işaretler kaçış koridoru üzerinde mutlaka yer almalıdır. Yangın kapıları üzerine kolay kaçışı sağlayan mekanizmalar yerleştirilmeli ve yangın kapıları olabildiği kadar şeffaf olmalıdır.

Yangın anında insanlar panikler, heyecanlanır, korkar ve ne yapacaklarını bilemezler. Firmalarda yangın eğitimi verilir ve çalışanlar bilgilendirilir. Firmalarda yangın çıkması durumlarında ise çalışanlar çalışma alanlarına en yakın tahliye kapısına giderler ve acil durum toplanma alanına ulaşırlar. İşte bu tahliye kapıları dışa açılır şekilde ve panik bar butonlu olmak zorundadır.

Yangın kapısı; yangın anında, yanan bölge ile güvenli alanlar arasında barikat oluşturan, yangın türlerine göre özel üretilen, yüksek ısıya dayanıklı olan kapılardır. Can ve mal güvenliğini sağlaması açısından hayati önem taşıyan yangın kapıları en önemli pasif yangın korunum sistemidir.