Yapılan araştırmalara göre, tüm restoran yangınlarının 50%’si pişirme ekipmanlarından kaynaklanmaktadır. Yağ yangınları endüstriyel mutfaklar için, özel bir risk oluşturmaktadır çünkü suyla müdahale edilememektedir.

Düzenli olarak temizlenmeyen davlumbazlarda yağ gibi yanıcı maddelerin yoğunluğu günden güne artar ve bu da yangın riskini arttırır. Yangını oluşturan oksijen, ısı ve yakıt grubu içinde, en kolay tutuşabilen yakıt türlerinden biri yağdır. Herhangi bir yangın başlangıcında davlumbaz söndürme sistemleri devreye girer.

Davlumbazlarda meydana gelen yangın, içerisindeki metal dedektörler sayesinde hızla tespit edilir. Sistem bir yangın tespit ettiğinde, bu tür yangınlar için özel olarak geliştirilen düşük ph seviyesine sahip potasyum karbonat bazlı sıvı, kısa sürede ilgili alana yayılır. Bu ıslak kimyasallar, alevleri kapatarak, ateşin oksijenle bağlantısını keser. Sistem devreye girer girmez, cihaza giden gaz hattı da anında kesilir.

Böylece mutfağa başlayan küçük ama tehlikeli bir yangına en başından müdahale ederek olayın genişlemesini engeller.
Yağ yangınları çok fazla duman ürettiğinden, davlumbaz dumanı mutfağınızdan çıkarmak için otomatik olarak açılır. Restoranlarda yangın söndürme sistemleri yaygın olmakla birlikte, apartman binalarına ve hatta öğrenci konutlarına da kurulabilir. Mutfak yangın söndürme sistemlerine yatırım yapmak yangın ve duman hasarını onarmaktan daha ekonomiktir.